GR News
GR News
GR News
Toyota Yaris WRC niepokonana w Rajdzie Finlandii

 

Toyota Yaris WRC niepokonana w Rajdzie Finlandii

Elfyn Evans i Scott Martin wygrali jubileuszową, 70. edycję Rajdu Finlandii. To czwarte z rzędu zwycięstwo Toyoty Yaris WRC w jednej z najbardziej legendarnych imprez w kalendarzu mistrzostw świata. Zespół TOYOTA GAZOO Racing umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji producentów, a liderem klasyfikacji kierowców jest Sébastien Ogier.

Rajd Finlandii odbył się po raz pierwszy od dwóch lat. Dla zespołu TOYOTA GAZOO Racing to domowa impreza, bo siedziba ekipy mieści się kilkanaście kilometrów od bazy rajdu. Od 2017 roku, gdy Toyota wróciła do rywalizacji WRC, jej samochody nie zjeżdżały z najwyższego stopnia podium, bo Yaris WRC okazał się niesłychanie skuteczną maszyną na piekielnie szybkich, fińskich szutrach, które prowadzą przez lasy i wokół jezior. Tegoroczna edycja potwierdziła, że samochód przygotowany przez TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Finlandii jest bezkonkurencyjny.

Najszybszą załogą rajdu byli Elfyn Evans i Scott Martin, którzy od początku zmagań prezentowali bardzo dobre tempo. Po piątkowych odcinkach specjalnych zajmowali trzecie miejsce, w sobotę wysunęli się na prowadzenie z 9-sekundową zaliczką, którą skutecznie obronili w niedzielę, wygrywając trzy z czterech odcinków specjalnych, w tym dodatkowo punktowany Power Stage. Ostatecznie triumfowali z przewagą 14,1 sekundy nad kolejnym duetem.

„Wygrać domowy dla zespołu rajd to niesamowite uczucie. Samochód miałem bardzo dobrze przygotowany i już od piątku czułem się bardzo pewnie za kierownicą. Dziękuję zespołowi za wspaniałą pracę przez cały weekend. Jestem szczęśliwy, że mogłem wystartować takim autem na tych drogach, a wygrana to dodatkowy bonus, który pozytywnie wpływa na naszą sytuację w mistrzostwach” – powiedział Evans.

 

„Wygrana w Rajdzie Finlandii zawsze jest wyjątkowa, a dla naszego zespołu ma szczególne znaczenie. Rywale byli w tym roku bardzo mocni, ale wynik Elfyna to dowód na to, że nasze auto jest najszybsze. Nie był on wymieniany w gronie faworytów, jednak w ten weekend był najszybszy. Zaimponował mi swoją jazdą podczas nocnego odcinka specjalnego. Powinien być bardzo dumny z tego, co osiągnął” – powiedział Jari-Matti Latvala, szef zespołu.

„Jestem bardzo wdzięczny Elfynowi i Scottowi, a także całemu zespołowi, bo wygraliśmy niezwykle dla nas ważny rajd domowy. Wiem, że na całej ekipie ciążyła wyjątkowa presja, ale cieszę się, że dostarczyliśmy miejscowym fanom mnóstwo radości i spłacamy dług wobec miejsca, w którym Yaris WRC powstał i cały czas rośnie w siłę” – napisał w gratulacjach Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation i założyciel TOYOTA GAZOO Racing.

Toyota powiększyła przewagę
Piąte miejsce w Rajdzie Finlandii zajął lider klasyfikacji generalnej kierowców, Sébastien Ogier, który na dwie rundy przed końcem sezonu ma 24 punkty przewagi nad Evansem. Tylko ci dwaj kierowcy zespołu TOYOTA GAZOO Racing mają jeszcze szanse na mistrzostwo świata.

W klasyfikacji producentów TOYOTA GAZOO Racing ma już 61 punktów przewagi nad kolejnym konkurentem.

W Rajdzie Finlandii wystartowało w sumie aż pięć Yarisów WRC. Na czwartej lokacie rywalizację ukończyli Esapekka Lappi i Janne Ferm, reprezentujący barwy prywatnego zespołu. Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen po problemach w sobotę, w niedzielę zbierali doświadczenie, podobnie jak startujący w ramach TGR WRC Challenge Program Takamoto Katsuta, który jechał z nowym pilotem Aaronem Johnstonem.

W dniach 14-17 października zaplanowano przedostatnią rundę mistrzostw świata – Rajd Katalonii. Wracająca po rocznej przerwie impreza przeprowadzona będzie na nawierzchni asfaltowej.

Wyniki Rajdu Finlandii:
1. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC) 2h19m13.7s

2. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) +14.1s
3. Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 Coupe WRC) +42.2s
4. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +58.8s
5. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) +2m54.4s
6. Gus Greensmith/Chris Patterson (Ford Fiesta WRC) +5m02.3s
7. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Fiesta WRC) +6m22.9s
8. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Volkswagen Polo GTI R5) +9m52.1s
9. Mads Østberg/Torstein Eriksen (Citroën C3 Rally2) +10m07.8s
10. Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 evo) +10m52.8s
34. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) +1h02m51.7s