GR News
GR News
GR News
Toyota Gazoo Racing wraca do walki o rajdowe mistrzostwo świata

 

Toyota Gazoo Racing wraca do walki o rajdowe mistrzostwo świata

Po półrocznej przerwie kierowcy w rajdowych mistrzostwach świata wracają na odcinki specjalne. Wrześniowy Rajd Estonii będzie pierwszą imprezą w zmienionym kalendarzu WRC. Załogi w Toyotach Yaris WRC wygrały do tej pory dwa z trzech dotychczas przeprowadzonych rajdów i są w gronie faworytów do zwycięstwa w Estonii.

2020 estonia map

Zespół Toyota Gazoo Racing World Rally Team prowadzi w klasyfikacji producentów z przewagą 21 punktów nad kolejną ekipą. Sezon świetnie zaczął się dla wszystkich załóg w Yarisach WRC. Sébastien Ogier przewodzi klasyfikacji generalnej kierowców, Elfyn Evans jest w niej drugi, a Kalle Rovanperä czwarty. Jest to tym bardziej imponujące, że dla całej trójki były to pierwsze imprezy za kierownicą rajdówki przygotowanej przez Toyotę.

Evans triumfował w Szwecji, a Ogier w Meksyku zanim sezon został przerwany z powodu pandemii koronawirusa. Kierowcy i piloci wrócą do ścigania w Estonii, a impreza przeprowadzona będzie zgodnie z najwyższymi standardami dotyczącymi higieny i bezpieczeństwa. Dla zespołu Toyota Gazoo Racing World Rally Team Rajd Estonii to poniekąd domowa impreza – 8 km od Tallina od 2018 roku znajduje się baza serwisowa ekipy prowadzonej przez Tommiego Mäkinena.

„Mamy nadzieję, że damy kibicom odrobinę radości w tych trudnych czasach. Początek sezonu był dla nas udany i wierzymy, że utrzymamy formę. Choć nasi kierowcy mają małe doświadczenie na tych drogach, to wiemy, że ich styl jazdy dobrze pasuje do charakteru Yarisa WRC. Jesteśmy przygotowani, by walczyć o czołowe lokaty” – powiedział Mäkinen.

wrc 2020 rd 3 141

Zespół Toyota Gazoo Racing trenował przed wznowieniem sezonu w Finlandii i Estonii, a także wziął udział South Estonia Rally. „Cieszę się, że wracamy do rywalizacji. Rajd Estonii to dla nas nowość, ale lubię takie wyzwania. To z pewnością będzie wymagający rajd po szybkich drogach. W takich warunkach Yaris WRC daje kierowcy dużą pewność prowadzenia” – powiedział Ogier.

Rajd Estonii to debiutant w kalendarzu mistrzostw świata, ale zespołom startującym w WRC nie jest kompletnie obcy. Wszyscy producenci wzięli w nim udział w 2019 roku, gdy impreza miała charakter promocyjny. Tegoroczny harmonogram to dwa dni ścigania, 17 odcinków specjalnych i 232,64 km rywalizacji. Bazą rajdu jest drugie największe estońskie miasto Tartu i tam w piątek odbędzie się króciutki odcinek miejski. Na sobotę zaplanowano 10 odcinków specjalnych, po pięć w każdej pętli. W niedzielę kierowcy przejadą dwukrotnie po trzy odcinki specjalne i w ciągu dnia nie zawitają w serwisie.