GR News
GR News
GR News
Toyota Gazoo Racing przygotowuje się do Rajdu Monte Carlo

 

Toyota Gazoo Racing przygotowuje się do Rajdu Monte Carlo

Do startu kolejnego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata zostały już tylko dwa tygodnie. Zgodnie z tradycją serię WRC zainauguruje legendarny Rajd Monte Carlo. W jego ostatniej odsłonie Jari-Matti Latvala za kierownicą Yarisa WRC zdobył drugie miejsce. Jak będzie w tym roku? Start pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata zaplanowano na 25 stycznia.

Jari-Matti Latvala Monte Carlo 2017
W ostatnim Rajdzie Monte Carlo Jari-Matti Latvala zajął drugie miejsce

Latvala, Lappi i Tanak w Yarisie WRC

Podobnie jak w ubiegłym sezonie, w nadchodzącym wydaniu Rajdowych Mistrzostw Świata zespół Toyota Gazoo Racing wystartuje z trzema ulepszonymi samochodami Yaris WRC. Za ich sterami zasiądą Jari-Matti Latvala, Esappekka Lappi i Ott Tanak, który jest tegorocznym wzmocnieniem ekipy. W ubiegłym roku Latvala zwyciężył w Rajdzie Szwecji, był drugi w Rajdzie Monte Carlo, a sezon zakończył na czwartym miejscu. Esappekka Lappi trafił do ekipy japońskiej marki w połowie roku i udało mu się zdobyć pierwsze miejsce w Rajdzie Finlandii. Dla Tanaka ostatni sezon WRC był najlepszym w karierze – dwukrotnie wygrywał i ostatecznie zdobył 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Drugi sezon samochodu rajdowego Toyoty

Drugi sezon startów Toyota Gazoo Racing w Rajdowych Mistrzostwach Świata to również drugi rok zmagań rajdowego Yarisa WRC. Członkowie zespołu nie ukrywają, że sezon 2017 przebiegł pod znakiem sprawdzania i ulepszania tego wyjątkowego samochodu rajdowego. Ekipa nie ustaje w dopracowywaniu auta - w internecie niedawno pojawiło się nagranie z zimowych testów samochodu. Nie ma wątpliwości, że w nadchodzącym sezonie zawodnicy i sztab techniczny przystąpią do rywalizacji z bardziej zaawansowaną rajdówką i znacznie lepszą znajomością jej charakterystyki.

Toyota Yaris WRC w czasie Rajdu Monte Carlo 2017
W czasie Rajdu Monte Carlo zawodnikom towarzyszy górski krajobraz

Rajd Monte Carlo

Rozgrywany na terenach południowej Francji i Księstwa Monako Rajd Monte Carlo jest najstarszą do dziś organizowaną imprezą tego typu. W tym sezonie połowa odcinków zostanie rozegrana na nowych trasach, więc nawet na najbardziej doświadczonych kierowców czeka element zaskoczenia. Siedzibą rajdu, podobnie jak w ostatnich latach, będzie leżąca u podnóża Alp francuska miejscowość Gap.

Toyota Yaris WRC w serwisie w czasie Rajdu Monte Carlo 2017
Mechanicy Toyota GAZOO RACING mają za sobą niezwykle pracowity sezon 

Tydzień pełen wyzwań

To będzie pracowity tydzień dla zawodników i ich zespołów. Chociaż 86. Rajd Monte Carlo rozpocznie się w czwartek 25 stycznia o 17:50, już od poniedziałku załogi będą zapoznawać się z trasą. Na początek na kierowców czekają nocne odcinki Thoard – Sisteron i Bayons – Bréziers. W piątek załogi skierują się na południe. Tam przyjdzie im pokonać 150 kilometrów oesowych, na które złoży się sześć odcinków specjalnych zlokalizowanych na trasach Vitrolles – Oze, RouOSieux – Eygalayes i Vaumeilh – Claret. Sobota to pięć OS-ów na trasach Agnières-en-Dévoluy - Corps, Saint-Léger-les-Mélèzes - La Bâtie-Neuve i Bayons – Bréziers. Na niedzielę przygotowano cztery odcinki specjalne. 86. Rajd Monte Carlo zakończy Power Stage, który wystartuje w La Cabanette i zakończy się w Col de Braus. Dekorację zwycięzców zaplanowano na godzinę 15:00 w Pałacu Książęcym w Monako.

Lista odcinków 86. Rajdu Monte Carlo

Czwartek (25 stycznia)

OS1 | Thoard – Sisteron: 36,69 km  

OS2 | Bayons – Bréziers: 25,49 km  

Piątek (26 stycznia)

OS3 | Vitrolles – Oze: 26,72 km       

OS4 | RouOSieux – Eygalayes: 30,54 km    

OS5 | Vaumeilh – Claret: 15,18 km 

OS6 | Vitrolles – Oze: 26,72 km        

OS7 | RouOSieux – Eygalayes: 30,54 km    

OS8 | Vaumeilh – Claret: 15,18 km 

Sobota (27 stycznia)

OS9 | Agnières-en-Dévoluy – Corps: 29,16 km      

OS10 | Saint-Léger-les-Mélèzes - La Bâtie-Neuve: 16,87 km        

OS11 | Agnières-en-Dévoluy - Corps: 29,16 km     

OS12 | Saint-Léger-les-Mélèzes - La Bâtie-Neuve: 16,87 km        

OS13 | Bayons – Bréziers: 25,49 km

Niedziela (28 stycznia)

OS14 | La Bollène-Vésubie - Peira Cava: 18,41 km

OS15 | La Cabanette - Col de Braus: 13,58 km       

OS16 | La Bollène-Vésubie - Peira Cava: 18,41 km

OS17 | La Cabanette - Col de Braus: 13,58 km