GR News
GR News
GR News
Hänninen, Latvala i Lappi startują w Rajdzie Wielkiej Brytanii

 

Hänninen, Latvala i Lappi startują w Rajdzie Wielkiej Brytanii

W rozpoczynającym się dzisiaj Rajdzie Wielkiej Brytanii Yarisy WRC zespołu TOYOTA GAZOO Racing poprowadzą Juho Hänninen, Jari-Matti Latvala i Esapekka Lappi. Przedostatnia runda tegorocznego kalendarza WRC potrwa do niedzieli, 29 października. Rajdowa ekipa Toyoty zajmuje obecnie trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata.

Toyota Yaris WRC w czasie Rajdu Niemiec
Na uczestników Rajdu Wielkiej Brytanii czekają trudne warunki

Trudne warunki brytyjskiego rajdu

Rajd Wielkiej Brytanii to jedna z najstarszych i najsłynniejszych imprez rajdowych na świecie. Aktualnie zawody rozgrywane są na walijskich drogach. Przygotowane odcinki są szybkie, jednak mogą być niezwykle śliskie w czasie opadów. A brytyjska pogoda, jak powszechnie wiadomo, bywa niezwykle kapryśna. Kierowcy muszą spodziewać się deszczu i mgły, a nawet lokalnych oblodzeń.  

Yaris WRC w trakcie Rajdu Hiszpanii
Kierowcy będą rywalizować na szutrowych walijskich drogach

Cztery dni rywalizacji

Tę rundę zmagań w ramach WRC zainauguruje super OS na torze Tir Prince, położonym na wschód od miejscowości Deeside, gdzie zlokalizowano park serwisowy. Jutro kierowcy dwukrotnie pokonają odcinki w Myherin, Sweet Lamb i Hafren. Sobotnia rywalizacja zakończy się dopiero po zmroku. Na zawodników będzie czekało aż dziewięć rajdowych OS-ów, ustawionych na pięciu trasach. Niedziela to pięć odcinków specjalnych, a zmagania zakończy Power Stage w Brenig.

 Lider zespołu TOYOTA GAZOO Racing Tommi Makinen

Tommi Mäkinen dobrze wspomina starty w brytyjskim rajdzie

Dobre wspomnienia

Tommi Mäkinen, szef ekipy TOYOTA GAZOO Racing dobrze wspomina starty w brytyjskim rajdzie. „W 2003 roku w Walii walczyłem o podium z Colinem McRae w swoim ostatnim rajdzie WRC, stąd moje bardzo miłe wspomnienia z Rajdu Wielkiej Brytanii”. Dyrektor zespołu podkreśla, że w czasie pokonywania walijskich szutrów kierowca musi mieć dużo zaufania do samochodu, a przyczepność jest często większa, niż mogłoby się wydawać. Lider podkreślił również, że zespół GAZOO Racing wprowadził po Rajdzie Hiszpanii zmiany, których efekty zamierza w najbliższy weekend sprawdzić.

Jari Matti Latvala, reprezentant Toyota Gazoo Racing
Spośród kierowców ekipy TOYOTA GAZOO Racing Latvala zajmuje aktualnie najwyższą pozycję w klasyfikacji generalnej

Latvala na czwartej pozycji w Rajdowych Mistrzostwach Świata

Jari-Matti Latvala, który jest kierowcą samochodu nr 10, również z sentymentem podchodzi do rywalizacji na brytyjskiej ziemi. „Wielka Brytania jest jak mój drugi dom – tu zaczynałem swoją karierę, a w Rajdzie Wielkiej Brytanii zdobyłem swoje pierwsze doświadczenia w WRC”. Latvala uważa, że najbliższe dwie eliminacje będą najbardziej wymagające dla rajdowych Toyot Yaris WRC. Fiński kierowca zajmuje aktualnie czwarte miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata, z dorobkiem 123 punktów. Juho Hänninen znalazł się na pozycji siódmej, a Esapekka Lappi – 11.