GR News
GR News
GR News
Drugi triumf Toyoty w Le Mans

 

Drugi triumf Toyoty w Le Mans

Zespół Toyota Gazoo Racing po raz drugi z rzędu zwyciężył w legendarnym wyścigu w Le Mans. Pierwsze miejsce dla załogi auta numer 8 w składzie Fernando Alonso, Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima.

Rywalizacja w 24-godzinnym klasyku była zdominowana przez kierowców Toyoty. Ale przez większość dystansu to auto z numerem 7 było na prowadzeniu. Kamui Kobayahsi wykręcił najlepszy czas w kwalifikacjach, a potem w wyścigi do spółki z Mikem Conwayem i Jose Marią Lopezem jechali rewelacyjnym tempem. Po 12 godzinach rywalizacji mieli niespełna 9 sekund przewagi nad drugą Toyotą. W końcowej fazie wyścigu powiększyli przewagę do dwóch minut, ale do mety jej nie dowieźli.

Na 367. okrążeniu, gdy auto prowadził Lopez, konieczna była zmiana koła, bo z jednej z opon schodziło powietrze. Argentyńczyk zjechał do mechaników, ci wymienili koło, ale problem nie zniknął. Okazało sie, że czujnik wskazał na niewłaście koło. Lopez musiał przejechać całe okrążenie toru i ponownie pojawić się w pitlane. Tym razem wymieniono mu wszystkie cztery koła. Straty czasowe były na tyle duże, że załoga TS050 Hybrid straciła prowadzenie w wyścigu.

"Le Mans po raz kolejny potwierdziło, jak okrutnym bywa wyścigiem. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Mimo wszystko jestem dumny z siebie i moich kumpli." - powiedział Lopez.

Na nieszczęściu załogi z auta numer 7 skorzystało trio Fernando Alonso, Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima, które tym samym triumfowało w Le Mans drugi raz z rzędu oraz przypieczętowało mistrzowskie tytułu w klasyfikacji generalnej kierowców. 

“To niesamowite uczucie wygrać Le Mans po raz drugi, ale to zwycięstwo przyszło niespodziewanie. Nie mieliśmy odpowiedniego tempa, by triumfować. Mieliśmy po prostu szczęście. Taki jest motorsport. Rozumiem, co przeżywają moi przyjaciele z drugiego auta. Zasłużyli na wygraną, ale los wybrał nas. Naszym celem było zdobycie mistrzowskich tytułów i cieszymy się, że to osiągnęliśmy” - powiedział Fernando Alonso.

Hiszpan jest drugim kierowcą w historii motorsportu z czterema tytułami mistrza świata w dwóch dyscyplinach. Dla Alonso był to ostatni wyścig w barwach Toyota Gazoo Racing. W przyszłym sezonie zastąpi go Nowozelandczyk Brendon Hartley.

Wyniki 24h Le Mans 2019:

1. TOYOTA GAZOO Racing #8 - 385 okrążeń

2. TOYOTA GAZOO Racing #7 +16.972 s

3. SMP #11 (Petrov/Aleshin/Vandoorne) +6 ok.

4. Rebellion #1 (Jani/Lotterer/Senna)+9 okr.

5. Rebellion #3 (Laurent/Berthon/Menezes) +15 okr.

6. Signatech Alpine #36 (Lapierre/Negrao/Thiriet) +17 okr.