GR News
GR News
GR News
Rekordy i podwójne zwycięstwo Toyoty w Sebring

 

Rekordy i podwójne zwycięstwo Toyoty w Sebring

Toyota Gazoo Racing zajęła dwa pierwsze miejsca w wyścigu 1000 mil Sebring i powiększyła prowadzenie w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych (WEC) na dwie imprezy przed końcem sezonu.

Zwyciężyło trio Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima oraz Fernando Alonso w prototypie TS050 HYBRID z numerem 8. To auto prowadziło od startu do mety i jako pierwsze przekroczyło linię mety przy aplauzie entuzjastycznej, ale przemoczonej deszczem, publiczności na spektakularnym obiekcie na Florydzie i powiększyło przewagę w klasyfikacji kierowców WEC do 15 punktów.

“To bardzo szczęśliwy dzień dla nas. Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo, ale byliśmy dobrze przygotowani do tego startu. Ruszaliśmy z pole position, w odpowiednich momentach ryzykowaliśmy, a Kazuki pojechał fantastycznie w padającym deszczu i dowiózł wygraną w tym legendarnym dla wyścigów długodystansowych miejscu” - powiedział Alonso.

“Dobrze prowadziło mi się, gdy było sucho, ale w padającym deszczu widziałem bardzo mało i przyczepność też była niska. Poczułem ulgę, gdy zobaczyłem flagę w biało-czarną szachownicę. To wspaniałe zwycięstwo” - dodał Nakajima, na którego zmianie zaczął lać deszcz.

D1w0wlVWwAA8Kd

Na drugim miejscu dojechała TS050 HYBRID z numerem 7., którą prowadzili na zmianę Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López. Ich strata do zwycięzców wyniosła jedno okrążenie z powodu dłuższego pobytu u mechaników i niezbędnej wymiany elementów nadwozia po drobnej kolizji z Astonem Martinem w piątej godzinie wyścigu.

Ale to auto z numerem siódmym, prowadzone przez Kobayashiego, pobiło rekord okrążenia w wyścigu Sebring, który od piątku wynosi 1:41.800. Dzień wcześniej w kwalifikacjach Fernando Alonso pojechał jeszcze szybciej i ustanowił absolutny rekord toru. Liczącą sześć km nitkę toru Hiszpan pokonał w czasie 1:40.123, poprawiając poprzednie najlepsze osiągnięcie o blisko cztery sekundy. To dowód na to, jak piekielnie szybką konstrukcją jest TS050 HYBRID.

D1vyXVcX4AAczhi

Na dwa wyścigi przed końcem sezonu Toyota Gazoo Racing prowadzi w klasyfikacji zespołów z przewagą 53 punktów nad kolejną ekipą. Już podczas następnej eliminacji WEC - wyścigu 6 godzin Spa-Francorchamps (4 maja), japońska marka może zapewnić sobie mistrzowski tytuł.

“Jestem zadowolony z zespołu Toyota Gazoo Racing i pierwszego zwycięstwa TS050 HYBRID w wyścigu w Sebring. Nasza wizyta na tym torze była wyzwaniem, ale zakończyła się sukcesem. Wszyscy w zespole zaadaptowali się do specyficznych warunków tego miejsca i robili wszystko, by osiągnąć ten rezultat. I za to należą im się wielkie podziękowania. Kibice na Florydzie sprawili dodatkowo, że to był bardzo wyjątkowy wyścig. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie” - skomentował Hisatake Murata, prezes zespołu.

Wyniki 1000 mil Sebring:

1.#8 TOYOTA GAZOO Racing 253 okrążenia

2.#7 TOYOTA GAZOO Racing+1 okrążenie

3.#11 SMP (Aleshin/Petrov/Hartley)+11 okrążeń

4.#37 Jackie Chan DC (Heinemeier-Hansson/King/Stevens)+14 okrążeń

5.#36 Signatech Alpine (Lapierre/Negrao/Thiriet)+14 okrążeń

6.#31 Dragonspeed (Gonzalez/Maldonado/Davidson)+16 okrążeń