GR News
GR News
GR News
Al-Attiyah powiększa przewagę. Variawa w TOP10 na 6. etapie Rajdu Dakar 2022

 

Al-Attiyah powiększa przewagę. Variawa w TOP10 na 6. etapie Rajdu Dakar 2022

Shameer Variawa i Danie Strassen z zespołu TOYOTA GAZOO Racing popisali się świetnym 7. miejscem na piątkowym etapie Rajdu Dakar 2022. Liderzy rajdu Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel mają już prawie 50 minut przewagi nad rywalami w klasyfikacji generalnej.

Pierwsza połowa Rajdu Dakar 2022 została zdominowana przez załogi zespołu TOYOTA GAZOO Racing. Z siedmiu rozegranych odcinków specjalnych, aż cztery padły łupem kierowców fabrycznego zespołu Toyoty. Trzy zwycięstwa na swoje konto zapisał Al-Attiyah, przekraczając tym samym liczbę 40 etapowych wygranych w tym legendarnym terenowym maratonie. Raz na etapowym podium stawał Henk Lategan. Dla kierowcy z RPA to dopiero drugi start w najtrudniejszym rajdzie terenowym świata. 

Rajdowe Toyoty Hilux na półmetku rywalizacji doprowadził aż 4 załogi do TOP10 klasyfikacji generalnej rajdu!  Pierwsze miejsce należy do liderów fabrycznego zespołu TOYOTA GAZOO Racing w składzie Nasser Al-Attiyah / Mathieu Baumel. Katarsko / francuski duet ma już ponad 48 minut przewagi nad drugą załogą w klasyfikacji Yazeedem Al-Rajhi / Michaelem Orr, także w rajdowej Toyocie Hilux.

Nasser Al-Attiyah: "Jesteśmy zadowoleni. Od początku staraliśmy się cisnąć, podczas gdy niektórzy kierowcy popełniali błędy. Matthieu dobrze nawigował i przejechaliśmy cały etap bez żadnych problemów. Cieszymy się, że zakończyliśmy pierwszy tydzień Dakaru z dużą przewagą. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze. Ciężko pracowaliśmy w tym tygodniu i nie popełniliśmy żadnych błędów. Samochód spisuje się znakomicie. To jest Dakar i postaramy się w przyszłym tygodniu unikać ryzyka. Co do zwycięstwa, trudno powiedzieć - Dakar to Dakar i musimy być ostrożni. Potrzebne jest dobre tempo i nie można się rozluźnić, bo wtedy łatwo o błąd."

Czwarta lokata w generalce należy do załogi z RPA Giniel de Villiers / Dennis Murphy, kolegów zespołowych Al-Attiyah i Baumela. De Villiers ma już na swoim koncie zwycięstwo w Rajdzie Dakar i kilka miejsc na podium. Po pierwszej części rajdu brakuje mu zaledwie 1 minuty i 31 sekund do trzeciej załogi, co sprawia, że kolejne miejsce na podium będzie celem na najbliższe dni dla kierowcy Toyoty GR DKR Hilux T1+.

Świetnie radzi sobie także zespołowy kolega Yazeeda Al-Rajhi, Argentyńczyk Lucio Alvarez, który na piątym miejscu zamyka listę Toyot w ścisłej czołówce rajdu.

Szósty etap rajdu ponownie doprowadził cztery Hilu-xy w TOP10. Najszybszy był Al-Rajhi, ale świetnie spisała się też załoga GR DKG Hilux-a z numerem 233 Shameer Variawa / Danie Strassen, osiągając 7. czas na mecie, co dało im awans o kolejne dwie pozycje w rajdzie.

Pierwszego i drugiego miejsca wśród aut produkcyjnych pewnie bronią załogi zespołu Toyota Land Cruiser Toyota Auto Body w składzie Akira Miura/Laurent Lichtleuchter i Ronald Basso/Jean Michel Polato.

Jutro na zawodników czeka upragniony dzień przerwy. Kilka tysięcy kilometrów przejechanych po pustyni i w górach Arabii Saudyjskiej dało się we znaki wszystkim zawodnikom i samochodom. Czas, który załogi przeznaczą na regenerację i odpoczynek, będzie jedyną okazją dla mechaników, by spokojnie sprawdzić każdy, nawet najdrobniejszy element samochodu. Hiluxy i Land Cruisery sprawują się znakomicie w tych ekstremalnych warunkach, dając swoim kierowcom najwyższe lokaty.

Klasyfikacja 6 etapu Rajdu Dakar 2022:
1.Orlando Terranova / Daniel Oliveras Carreras BRX Hunter T1+
2.Mattias Ekström / Emil Bergkvist Audi RS Q e-tron +1.6
3.Yazeed Al-Rajhi / Michael Orr Toyota Hilux Overdrive +1.49
4.Brian Baragwanath / Leonard Cremer Century CR6 +3.6
5.Nani Roma  / Alex Haro Bravo BRX Hunter T1+ +3.34
6.Bernhard Ten Brinke / Sébastien Delaunay Toyota Hilux Overdrive +4.6
7.Shameer Variawa / Danie Stassen Toyota GR DKR Hilux +4.6
8.Martin Prokop / Viktor Chytka Ford Raptor RS Cross Country +5.45
9.Wei Han / Li Ma SMG HW2021 +5.58
10.Nasser Al-Attiyah / Mathieu Baumel Toyota GR DKR Hilux +6.16
...
14. Giniel De Villiers / Dennis Murphy Toyota GR DKR Hilux +3.16.04
...
34. Henk Lategan Brett / Cummings Toyota GR DKR Hilux +3:31.05
...
47. Akira Miura / Laurent Lichtleuchter Toyota Land Cruiser VDJ200 +4.02.19
...

49. Ronald Basso / Jean Michel Polato Toyota Land Cruiser VDJ200 +4.08.54

Klasyfikacja po etapie:
1. Al-Attiyah, 2. Al-Rajhi +50.19, 3. Loeb +50.25, 4. De Villiers +51.56, 4. Alvarez +1:06:58, 5. Przygoński +1:16:25, 6. Wasiliew +1:22:08, 7. Terranova +1:24:00, 8. Prokop +1:30:30, 9. Halpern +1:37:25, 10. Zala +2:11:17