GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing liderem Rajdu Dakar 2022

 

TOYOTA GAZOO Racing liderem Rajdu Dakar 2022

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel na pozycji liderów Rajdu Dakar 2022 i trzy Toyoty GR DKR Hilux oraz łącznie pięć Hilux-ów w TOP10 drugiego etapu rajdu. Tak w dużym skrócie można podsumować zmagania legendarnych pick-upów Toyoty w trzecim dniu tego morderczego terenowego maratonu.

Katarczyk Nasser Al-Attiyah pomimo przygód na trasie zdaje się kontrolować sytuację i pewnie jechać do mety rajdu, po swój czwarty triumf w tej legendarnej imprezie. Lider fabrycznego zespołu TOYOTA GAZOO Racing, pomimo uszkodzenia opony na dzisiejszym ponad 338-kilometrowym odcinku specjalnym i przejechania ostatnich 10 km w zasadzie na samej feldze, zdołał ukończyc OS na drugiej pozycji!

Nasser Al-Attiyah: "Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ nie mieliśmy dziś żadnych problemów, poza jednym przebiciem opony. Otwieraliśmy trasę na całej długości i naprawdę nie było łatwo, bo jest tam dużo wody, a piasek jest dość twardy. Prowadzenie po dwóch pierwszych etapach jest fantastyczne i jutro postaramy się trochę powiększyć naszą przewagę. A jeśli uda nam się wygrać etap, to będziemy bardzo szczęśliwi."

Ten wynik pozwala załodze 201 Al-Attiyah / Baumel na utrzymanie komfortowej ponad 9 minutowej przewagi nad kolejnym zawodnikiem w klasyfikacji generalnej rajdu.

Bardzo dobrze spisali się także pozostali członkowie TOYOTA GAZOO Racing. Henk Lategan, po wczorajszych problemach na trasie zaczyna odrabiać straty i dzisiaj był siódmy, a minutę i trzy sekundy wolniej OS przejechał Giniel De Villiers, co dało mu ósmą pozycję za Lateganem.

Henk Lategan: " Drugi etap był dla nas całkiem dobry. To był szybki etap z dużą ilością ślepych zjazdów i łatwo było popełnić duży błąd. Zachowaliśmy jednak czystą oraz płynną jazdę i nie ryzykowaliśmy. Poradziliśmy sobie również z tłokiem na trasie, więc ogólnie był to dla nas dobry dzień."

De Villiers ponownie pokazuję równą i pewną jazdę, co aktualnie daje mu czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej po etapie i jest dobrym prognostykiem do walki o podium tegorocznego Rajdu Dakar.

Giniel de Villiers: "To był dla nas dobry dzień, mimo że mieliśmy na etapie trudny moment około 30 km. Samochód po skoku z dużą prędkością wylądował bokiem i jedna z tylnych opon spadła z felgi. Niewiele brakowało, aby samochód się przewrócił, ale udało nam się utrzymać go na kołach. Poza tym etap nie był dla nas zły. Seb i Nasser jadą z przodu z niesamowitą prędkością i nie sądzę, żebyśmy byli w stanie jechać w takim tempie. Mimo wszystko możemy chyba trochę poprawić nasze tempo, zwłaszcza po tym, jak zaliczyliśmy dziś dobry etap."

Coraz lepsze tempo notuje kierowca zespołu TOYOTA GAZOO Racing Baltics - Benediktas Vanagas. Litwin tym razem wbił się do pierwszej dwudziestki, zajmując 18. pozycję na etapie, co po dwóch etapach i trzech odcinkach specjalnych dało mu to samo miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu.

 

Jadący czwartą Toyotą GR DKR Hilux, Shameer Variawa zakończył poniedziałkowe zmagania na 28. pozycji, przesuwając się o pięć oczek w klasyfikacji generalnej rajdu na 25. miejsce.

Łącznie w TOP10 drugiego etapu znalazło się 5, a w TOP20 8 zawodników jadących autami Toyota Hilux.

Załogi Toyota Land Cruiser Toyota Auto Body, także pewnie bronią pierwszego i drugiego miejsca wśród aut produkcyjnych. Akira Miura ponownie był pierwszy, a Ronald Basso drugi wśród aut grupy T2.

Akira miura:  "Dzisiaj na wydma było trudno, ale poza tym mieliśmy wiele szybkich piaszczystych dróg i chociaż dystans do przejechania był długi, jechało nam się w miarę komfortowo."

Stawka rywalizacji w Rajdzie Dakar, cały czas wzrasta. Przed zawodnikami pozostało jeszcze 10 etapów o łącznej długości odcinków specjalnych wynoszącej ponad 3 457 km, a na jutro organizator przygotował 254-kilometrowy odcinek specjalny z Al Artawiyah do Al-Kajsuma.  

Klasyfikacja 2 etapu Rajdu Dakar 2022:
1. Sebastien Loeb / Fabian Lurquin BRX Hunter T1+ 3:25.00
2. Nasser Al-Attiyah / Matthieu Baumel Toyota GR DKR Hilux +3.28
3. Carlos Sainz / Lucas Cruz Audi RS Q e-tron +5.52
4. Stéphane Peterhansel / Edouard Boulanger Audi RS Q e-tron +7.56
5. Nani Roma / Alex Haro Bravo BRX Hunter T1+ +8.02
6. Yazeed Al-Rajhi / Michael Orr Toyota Hilux Overdrive +8.41
7. Henk Lategan / Brett Cummings Toyota GR DKR Hilux +9.44
8. Giniel De Villiers / Dennis Murphy Toyota GR DKR Hilux +11.17
9. Mattias Ekstrom / Emil Bergvist Audi RS Q e-tron  +13.30
10. Bernhard Ten Brinke / Sébastien Delaunay Toyota Hilux Overdrive +15.36
11. Lucio Alvarez / Armand Monleon Toyota Hilux Overdrive +16.39
...
18. Benediktas Vanagas / Filipe Palmerio Toyota Hilux +22.31
...
23. Shameer Variawa / Danie Strassen Toyota GR DKR Hilux +33.21
...
56. Akira Miura / Laurent Lichtleuchter Toyota Land Cruiser VDJ200 +1.30.25
...
58. Ronald Basso / Jean Michel Polato Toyota Land Cruiser VDJ200 +1.36.29

Klasyfikacja po etapie:
1. Al-Attiyah, 2. Loeb +9.16, 3. Alvarez +40.53, 4. De Villiers +41.22, 5. Wasiliew +43.39, 6. Prokop +44.53, 7. Halpern +47.17, 8. Al-Rajhi +48.53, 9. Przygoński +59.21, 10. Terranova +1:05.03