GR News
GR News
GR News
Dakar 2022 odcinek 1B: Dominacja Nassera Al-Attiyah

 

Dakar 2022 odcinek 1B: Dominacja Nassera Al-Attiyah

Pierwszy prawdziwy odcinek specjalny tegorocznego Rajdu Dakar to absolutna dominacja lidera Nassera Al-Attiyah. Kierowca zespołu TOYOTA GAZOO Racing, który wczoraj wygrał odcinek kwalifikacyjny i do startu w dzisiejszym odcinku wybrał 10. pozycję. Dobre tempo, świetna nawigacja i czysta jazda poskutkowały najlepszymi wynikami na 5 z 6 z punktów kontrolnych oraz ogromną przewagą na mecie.

 
Katarczyk od samego początku imprezy jedzie na najwyższych obrotach. Dziś prowadził prawie od startu do mety, wygrywając 333-kilometrowy odcinek specjalny z przewagą, aż 12 minut i 44 sekund nad drugim w stawce zawodnikiem. Tym samym zyskał dużą przewagę czasową nad kolejnymi zawodnikami i spory komfort jazdy w następnym etapie.

Nasser Al-Attiyah: "Wszystko poszło dziś dobrze i wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Mathieu był wyjątkowy w nawigacji, zwłaszcza w ostatniej części odcinka, gdzie było bardzo trudno. Jestem bardzo zadowolony z osiągów naszego Hiluxa TOYOTA GAZOO Racing i czuję, że dobrze rozpoczęliśmy rajd dzisiaj."

Jako drugi z kierowców TOYOTA GAZOO Racing na mecie zameldował się Giniel de Villiers, zajmując 7. pozycję.

Giniel de Villiers: "To był naprawdę trudny etap otwierający rajd. Trudne miejsca do przejechania, trudne do nawigacji, a przez większość dnia to my otwieraliśmy trasę. Dość wcześnie dogoniliśmy dwie załogi startujące przed nami i od tego momentu było jeszcze trudniej. Straciliśmy trochę czasu, polując na jeden z punktów drogowych, ale w końcu znaleźliśmy właściwą drogę. Ogólnie jesteśmy zadowoleni, szczególnie z osiągów samochodu. Teraz czekamy na resztę rajdu, a przed nami jeszcze długa droga."


Fot. MCH Photo

Równo i spokojnie niedzielną część pierwszego etapu pokonała załoga Benediktas Vanagas i Filipe Palmerio z zespołu TOYOTA GAZOO Racing Baltics. Załoga czarnej Toyoty Hilux z numerem 219 zamknęła pierwszą dwudziestkę etapu.

Także Shameer Variawa i Danie Strassen z fabrycznego zespołu Toyoty, nie ryzykowali i skupili się na bardzo trudnej nawigacji, by nie pogubić się jak wielu czołowych zawodników i przekreslić szanse na dobry wynik, już na początku rajdu. Ostatecznie Variawa i Strassen ukończyli odcinek 1B na 29. miejscu.

Shameer Variawa: „Nawigacja była dzisiaj naprawdę trudna i straciliśmy trochę czasu na szukanie punktów orientacyjnych. Jednak samochód działał bez żadnych problemów i chociaż jesteśmy rozczarowani, że straciliśmy czas, jesteśmy gotowi, aby jutro zmierzyć się z kolejnym trudnym etapem."

Ten dzień nie należał do udanych dla Henka Latagana i Bretta Cummingsa, którzy wczoraj świetnie rozpoczęli zmagania do czwartego czasu na odcinku kwalifikacyjny.  Tym razem tak ważne na Rajdzie Dakar szczęście nie sprzyjało załodze z RPA, która dotarła do mety odcinka specjalnego na 55. pozycji z dużą stratą czasową.

Henk Lategan: "To był dla nas trochę emocjonujący dzień. Mimo że dobrze wystartowaliśmy, rano popełniłem błąd z ciśnieniem w oponach, decydując się na jazdę na niskim ciśnieniu. Przy zimnej pogodzie jedna z opon spadła z felgi i musieliśmy ją zmienić. Coś poszło nie tak podczas zakładania nowego koła, ponieważ 100 km dalej odpadło ono całkowicie. Uszkodzone zostały szpilki w piaście i musieliśmy dokonać poważnych napraw na trasie odcinka. Teraz musimy zmienić nasze nastawienie, bo nasz plan na rajd zmienił się całkowicie. Jutro ruszamy z nowym planem i będziemy go realizować."

Większość nawierzchni OS 1B stanowiły piaszczyste nieutwardzone drogi. Trasa zawierała liczne strome zjazdy z dużych wydm i terenów skalistych. Na początku odcinka można było spotkać duże wydmy, przechodzące w kręte piaszczyste drogi z wieloma odgałęzieniami, w których trudno było znaleźć obowiązkowe punkty drogowe.

Tę bardzo trudną próbę udało się sprawnie pokonać załodze niebiesko-srebrnego Land Cruisera z numerem 242 w składzie Akira Miura / Laurent Lichtleuchter. Chociaż udało im się uniknąć przebicia opony, to piaszczyste podłoże na wydmach było na tyle miękkie i trudne, że załoga musiała kilka razy odkopywać auto. Pomimo tego, Miura i Lichtleuchter osiągnęli bardzo dobre 50. miejsce w generalce i przewodzą stawce aut produkcyjnych w grupie T2.

Akira Miura: "Miałem dobre przeczucie co do nowych opon na tegoroczny rajd i chciałem dojechać bez zatrzymywania się, ale to się niestety nie udało. Z powodu opadów deszczu poprzedniego dnia piasek był bardzo grząski i ciężki do podjazdów i zjazdów. Od jutra znowu daję z siebie wszystko."

Druga załoga zespołu Toyota Land Cruiser Toyota Auto Body w składzie Basso / Polato, na skalistej części odcinka około 150 kilometra trasy przebiła prawą tylną oponę, przez co straciła sporo czasu. Finalne uplasowała się na 63. miejscu w klasyfikacji generalnej i 3. miejscu w grupie T2. Pomimo przygód na trasie Land Cruisery bez awarii pokonały bardzo wymagający odcinek specjalny i po krótkim kontrolnym serwisie zostały przygotowane do jutrzejszego etapu.

Niedzielny etap miał być jednym z dwóch maratońskich w tegorocznej edycji, co oznacza, że zawodnicy nie mogli na jego koniec korzystać z pomocy serwisów i mieli spać w przewożonych przez siebie namiotach. Jednak z powodu nagłych i gwałtownych opadów deszczu, które zalały miejsce biwaku w Al Artawiyah oraz ochłodzenia w rejonie rozgrywania rajdu, organizator podjął decyzję o odwołaniu maratońskiej formuły i etap odbywać ma się na normalnych zasadach z serwisem na koniec.

Dzięki temu załogi mogły lepiej przygotować się trudów poniedziałkowego etapu rajdu z Hail do Al-Kajsumy o długości 649 km, z czego 338 km stanowić będzie odcinek specjalny.

Klasyfikacja odcinka specjalnego 1B Rajdu Dakar 2022:
1. Nasser Al-Attiyah Matthieu Baumel Toyota GR DKR Hilux 3:30.53
2. Sebastien Loeb Fabian Lurquin BRX Hunter T1+ +12.44
3. Martin Prokop Viktor Chytka Ford Raptor RS Cross Country +22.39
4. Lucio Alvarez Armand Monleon Toyota Hilux Overdrive +27.42
5. Władymir Wasiliew Oleg Uperenko BMW X5 +28.58
6. Sebastian Halpern Bernardo Graue Mini John Cooper Works Buggy +29.57
7. Giniel De Villiers Dennis Murphy Toyota GR DKR Hilux +33.33
8. Kuba Przygoński Timo Gottschalk Mini John Cooper Works Buggy +41.51
9. Yazeed Al-Rajhi Michael Orr Toyota Hilux Overdrive +42.53
10. Cyril Despres Taye Perry Peugeot 3008 +48.53

20. Benediktas Vanagas / Filipe Palmerio Toyota Hilux +1.08.35
29. Shameer Variawa / Danie Strassen Toyota GR DKR Hilux +1.21.21
...
50. Akira Miura / Laurent Lichtleuchter Toyota Land Cruiser VDJ200 +5.15.21
...
63. Ronald Basso / Jean Michel Polato Toyota Land Cruiser VDJ200 +5.54

Klasyfikacja po etapie:
1. Al-Attiyah, 2. Loeb +12.44, 3. Prokop +22.39, 4. Alvares +27.42, 5. Wasiliew +28.58, 6. Halpern +29.37, 7. De Villiers +33.33, 8. Przygoński +41.51, 9. Al-Rajhi +43.40, 10. Despres +48.53